Podstawowa choreografia do zumby

Coraz popularniejsza obecnie zumba powstała w Kolumbii pod koniec XX wieku i jest tańcem inspirowanym choreografią układów latynoamerykańskich oraz elementów aerobiku i nowoczesnego fitness.

Zumbę tańczyć można niemalże w każdym wieku, bez względu na płeć. Z tego też powodu coraz więcej osób decyduje się na uczestnictwo w profesjonalnych kursach tego tańca, organizowanych przez światowej sławy tancerzy i trenerów fitnessu. Na zajęcia taneczne z zumby można również zapisać dzieci, które w ten sposób mogą skutecznie rozwinąć swoje talenty i prawidłowo rozbudować wszystkie partie mięśni.

Latynoamerykańska zumba okazuje się bardzo łatwa do nauki, nawet przez osoby stawiające swoje pierwsze kroki w tańcu czy choreografii tanecznej. Swoją popularność zumba zawdzięcza przede wszystkim akompaniamentowi rytmicznej i dynamicznej muzyki, łączy w sobie bowiem inspiracje tańca hip-hopowego, salsy, merengue, tańca brzucha oraz sztuk walki.

Samodzielny trening zumby jest niezwykle łatwy dla osób początkujących. Trenując ten latynoamerykański taniec z elementami aerobiku nie musimy bowiem liczyć kroków. Co ciekawe, dopuszczalne jest tutaj również częste improwizowanie, zaś w choreografii nie musimy powtarzać ciągle tych samych ruchów. Należy jednakże pamiętać, aby nasze ruchy i cały układ dopasowany był do rytmu muzyki.

Na początek warto przede wszystkim rozciągnąć i rozgrzać mięśnie, co zniweluje ryzyko wystąpienia podczas treningu bolesnych kontuzji i urazów. Warto również wybrać do ćwiczeń luźny, przewiewny strój, najlepiej bawełniany, który nie będzie krępował ruchów.

Podczas pierwszej lekcji choreografii do zumby warto kilka razy powtórzyć najprostsze układy nawiązujące do salsy i hip-hopu, dzięki czemu rozluźnimy i uelastycznimy mięśnie. Na początek warto też skupić się przede wszystkim na poprawnej pracy nóg, a dopiero później można dokładać do takiego prostego układu kolejne ruchy ramion i całego tułowia.

Po opanowaniu podstaw można wprowadzić do choreografii zumby również bardziej zaawansowane elementy, takie jak kopnięcia, wysoki lub obroty, występujące głównie w capoeirze oraz wschodnich sztukach walki. Ciekawie będzie też prezentowało się wplecenie w układ figur gimnastycznych lub wykonanie przewrotów czy szybkich przysiadów z wyskokiem.